Marketing efektywnościowy – najważniejsze elementy baneru w kampanii leadowej

Od początku istnienia sieci e-marketerów nurtuje temat związany ze skutecznym przekazem reklamowym, a burze mózgów w dziale kreacji dotyczą głównie tych samych pytań – w jaki sposób dotrzeć do użytkownika, jak zachęcić go do interakcji, a w przypadku kampanii leadowych do wypełnienia formularza, przecież mamy na to tak bardzo mało czasu według badań … jedynie 2-3 sekundy od momentu ukazania się reklamy.

 

W tym czasie musimy zaprezentować produkt z najlepszej strony, tylko wtedy mamy szansę na zainteresowanie użytkownika naszym przekazem, pozyskanie leada.

 

Ano właśnie. Temat wydaje się na pierwszy rzut oka prosty. Dopiero wtedy, gdy nałożymy na siebie istotę i cechy produktu, konkretną treść przekazu wraz z odpowiednimi uwarunkowaniami prawnymi, dodamy grafikę oraz przycisk CTA, nasz przekaz może okazać się mało czytelny = mało skuteczny, nie mówiąc już o odpowiednim rozmieszczeniu tych elementów na przykładowym banerze AdWordsowym rectangle o wymiarach 300×250 pikseli. Wtedy zaczyna się kombinowanie.

 

Najważniejsze składowe baneru reklamowego:

  1. Co reklamuje. Sprawa wydaje się oczywista. Użytkownik, widząc baner, powinien od razu wiedzieć, jakiego produktu przekaz dotyczy. Jeśli kreacja dotyczy „pożyczki gotówkowej”, na kreacji musimy umieścić duży napis „pożyczka”, „pożyczka gotówkowa”.
  2. Cechy charakterystyczne produktu. Służą temu samemu celowi – zobrazowaniu Klientowi, dlaczego właśnie nasza oferta jest warta uwagi i powinien z niej skorzystać. Przykładowe cechy pożyczki gotówkowej: „szybka weryfikacja w BIK”, „na dowolny cel”, czy „bez zaświadczeń o zarobkach”. Z doświadczenia wiemy, że warto grać kreacjami z przekazem liczbowym przedstawiającym np. oprocentowanie pożyczki „4%” lub kwotę dostępnej pożyczki „do 50 000 zł”. Banery tego typu są częściej klikane i charakteryzują się większą skutecznością.
  3. Nawiązanie do działania. Hasło dopasowane do sytuacji, w której znajduje się Klient, dodatkowo promujące przekaz, dzięki temu wywołamy u użytkownika chęć do działania – to niezwykle ważna cecha kreacji charakterystycznej dla marketingu efektywnościowego: „potrzebujesz gotówki?”, „szukasz pożyczki?” czy „masz PIT? Weź pożyczkę”.
  4. Przycisk CTA (Call to Action). Zdecydowanie najczęściej pomijany element w kampaniach rozliczanych w modelu za akcję, do którego przywiązujemy niską wagę. To błąd. Poprawny przycisk CTA, umieszczony zazwyczaj w widocznym miejscu, często w prawym dolnym rogu kreacji (wyjątek stanowią kampanie na YouTube, gdzie miejsce to zarezerwowane jest dla paska „pomiń reklamy”), to swoiste nawiązanie do działania. Powinien zawierać zwrot typu: „sprawdź”, „wypełnij formularz”.
  5. Przykład reprezentatywny. Niezwykle ważny z prawnego punktu widzenia, który często zajmuje sporą część przekazu. Jest wymagany, jednak nie stanowi o efektywności przekazu, może wręcz powodować skutek odwrotny.

Wszystkie wymienione powyżej elementy, z wyłączeniem pkt 5., odpowiednio połączone w jedną spójną całość stanowią silną broń w walce o nowych Klientów. Skuteczny przekaz reklamowy w kampanii leadowej to podstawa sukcesu. Warto przygotować kilka wariantów kreacji i testować ich efektywność.