Jak się pozbyć parametrów facebook z url strony www?

Zajmując się analizą statystyk Google Analytics stron internetowych klientów firmy zauważyłem „zaśmiecone” adresy stron internetowych zawierające parametry dołączone do URL przez portal społecznościowy Facebook. Poniższy widok GA znajduje się w ścieżce: Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony

 

 

Takich generowanych (wirtualnych) linków może być setki, a nawet tysiące w zależności od zakresu działań promocyjnych na portalu Facebook. Sposobów na pozbycie się wspomnianych parametrów z adresowania naszych serwisów jest kilka. Przedstawię dwa rozwiązania pozwalające usunąć parametry i przypisać odwiedziny, odsłony, źródło do adresu URL bez parametrów.

 

Sposób 1.

Modyfikacja wpisu w pliku .htaccess znajdującego się w katalogu głównym naszego serwisu. Cały zabieg polega na dodaniu poniższego kodu który spowoduje przekierowanie z URL z parametrami na url bez parametrów jeszcze przed wykonaniem kodu JavaScript Google Analytics odpowiadającego za zbieranie danych statystyk:

 

RewriteEngine On

RewriteCond %{QUERY_STRING} (.*)(^|&)fb_[^&]+(.*)$
RewriteRule ^(.*) $1?%1%2 [R=301,L]
RewriteCond %{QUERY_STRING} (.*)(^|&)action_[^&]+(.*)$
RewriteRule ^(.*) $1?%1%2 [R=301,L]

 

Sposób 2.

Następnym sposobem na pozbycie się „śmietnika” ze statystyk Google Analytics jest napisanie skryptu generującego canonical URL i zgłaszanie tego URL wraz z uruchamianym kodem Google Analytics:

 

Standardowy kod:
_gaq.push([’_trackPageview’]);

 

Nowy kod z wygenerowanym canonical url:
_gaq.push([’_trackPageview’, '/’]);

 

Zaproponowana zmiana wymaga budowy strony w języku PHP. Ponieważ kod generujący canonical url wykorzystuje język PHP:

 

$currentLink = „http://”.$_SERVER[HTTP_HOST].$_SERVER[REQUEST_URI];
$stripLink = explode(’?fb_action_ids’, str_replace($SITEURL, ’, $currentLink));
$stripLink = explode(’?fb_source’, $stripLink[0]);
$stripLink = explode(’?_escaped_fragment_’, $stripLink[0]);
$stripLink = explode(’?action_object_map’, $stripLink[0]);
$currentLink = $stripLink[0];

 

Zrozumienie zasady działania powyższego sposobu może być inspiracją do napisania rozwiązania w wymaganym języku w którym działa nasza strona www. Powodzenia w wykonywaniu porządków w Google Analytics!