#prezentujdobrze cz. IV – Ćwiczenie czyni mówcę! Zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci podczas każdej prezentacji

Wyobraź sobie dużą salę konferencyjną. Jest wypełniona gośćmi. Jedni nadal rozmawiają, część jest wpatrzona w laptopy, niektórzy wyszli na korytarz, żeby zadzwonić… Wyglądają, jakby zapomnieli, że przyszli wysłuchać Twojej prezentacji. Co robisz? W mgnieniu oka przekonujesz ich, że przed nimi najciekawsza godzina tego dnia! Wydaje Ci się to trudne, bo w takich sytuacjach głos grzęźnie Ci w gardle? Sprawdź zestaw ćwiczeń dla prezentera – początkującego i nie tylko!

Umiejętność prezentowania pomysłów, idei, planów czy na przykład wyników sprzedażowych jest potrzebna bez względu na branżę. Najczęściej oczywiście będą mieli z tym do czynienia marketerzy, specjaliści ds. komunikacji i PR w firmach i instytucjach, handlowcy i menagerowie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by szlifować warsztat prezentera, a zdobyte umiejętności wykorzystywać także w życiu prywatnym.

Czy skutecznego i atrakcyjnego prowadzenia prezentacji można się nauczyć? Oczywiście, że tak! Choć rzeczywiście są szczęśliwcy, którzy mają naturalny do tego talent. Odpowiednia ilość ćwiczeń, chęć nauki i systematyczność z pewnością sprawią jednak, że Twoi odbiorcy będą przekonani, że urodziłeś się jako prezenter wyborowy! ? To tak jak z ćwiczeniami fizycznymi – im dłużej je robisz, tym lepsze efekty widzisz Ty i inni.

Źródło: pexels.com

Im więcej potrafisz i im lepiej jesteś przygotowany, tym pewniej czujesz się już podczas samej prezentacji przed klientem, szefem czy swoim zespołem. Na dobrą prezentację składa się wiele elementów. To nie tylko atrakcyjna graficznie i profesjonalna prezentacja multimedialna.

Co wpływa na udaną prezentację?

 • Dykcja
 • Tembr głosu
 • Modulacja głosu
 • Operowanie ciszą, budowanie skupienia i napięcia
 • Gestykulacja
 • Dobór słownictwa, sposób mówienia
 • Interakcja z uczestnikami, reagowanie na ich pytania, spostrzeżenia
 • Swoboda poruszania się w przestrzeni
 • Nawiązywanie do aktualnych wydarzeń, kontekstowość

Na szczęście każdy z tych elementów jest do opanowania. Wystarczy poświęcić trochę czasu na ćwiczenia i systematycznie przyzwyczajać się do nowego sposobu opowiadania swoim odbiorcom o tym, co chcesz przekazać. Poniżej znajdziesz przykłady, które ułatwią Ci skuteczne prowadzenie prezentacji multimedialnych.

Powiedz to głośno i wyraźnie!

Źródło: pexels.com

1. Przed prezentacją rozruszaj szczękę ? Rozszerz ją, przesuń szczęką w lewo, w prawo, wysuń możliwie jak najdalej, a później wciśnij ją palcami w tył głowy. To trochę tak, jakbyś chciał przycisnąć brodę do kręgosłupa.

2. Czas na ekwilibrystykę języka! Rozmasuj język, pocierając nim o zęby. Dociskaj nim podniebienie i wnętrze policzków. Zadbaj o rozluźnienie przed długotrwałym mówieniem.

3. Parskaj, ile się da! Wprawienie warg w drganie sprawia, że mówienie jest łatwiejsze.

4. Wyraźne mówienie to podstawa bycia zrozumianym. Dobrze wszystkim znane łamańce językowe Ci w tym pomogą. Wymawiaj każde ze zdań bardzo wyraźnie, powoli, bez zjadania końcówek. Co jakiś czas zwiększaj tempo.

 • Stół z powyłamywanymi nogami.
 • Szedł Sasza suchą szosą.
 • Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
 • Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt, tarcicę tartak tarł.
 • Gęsiego gęsięta za gąską podreptały dróżką tą grząską.

5. Delikatnie zagryź między zębami korek od wina i staraj się jak najwyraźniej przeczytać jakiś fragment tekstu. Początkowo to zadanie wyda Ci się nierealne, ale dzięki systematycznym próbom przekonasz się, jak wyraźnie i dokładnie potrafisz się wysławiać!

Obserwuj (się) bacznie!

Źródło: pexels.com

1. Nagraj się podczas próbnego prezentowania. Przyjrzyj się swojej mimice i gestykulacji. Zastanów się, co wyglądało nienaturalnie, i przy każdej kolejnej próbie postaraj się to wyeliminować.

2. Wyobraź sobie, że jesteś prezenterem pogody. Musisz pokazać na mapie poszczególne rejony, opowiedzieć o deszczu na południu i słonecznej aurze na północy, wskazać wysokie ciśnienie – zobrazuj to swoim odbiorcom. I pamiętaj – nie możesz zasłaniać mapy, gdy mówisz do kamery (możesz sobie ją wyobrazić lub zamarkować plakatem, telewizorem lub czymkolwiek innym, jeżeli to ułatwi Ci zadanie). Obejrzyj swoją prognozę i sprawdź, czy polubiłbyś takiego pogodynka ? I przede wszystkim, czy wiedziałabyś, jaka pogoda czeka Cię w kolejnym tygodniu.

3. Wyznacz sobie w biurze/ w pokoju/w parku czy gdziekolwiek indziej obszar, po jakim będziesz się poruszać podczas próby swojego wystąpienia. Dobrze, żeby był mniej więcej porównywalny z miejscem, w którym rzeczywiście będziesz później prezentował. Najpierw spróbuj bez przeszkód, przy kolejnej próbie ustaw krzesło, przy następnej dostaw jeszcze jedną przeszkodę. Staraj się poruszać podczas swojego opowiadania jak najbardziej naturalnie i swobodnie. Oczywiście podczas prezentacji nie będziesz spacerował, jednak to ćwiczenie pomoże Ci nabrać swobody w poruszaniu się i gestykulacji. Stanie jak kołek jest mało porywające dla odbiorców.

Bądź pewien, że jesteś dobry!

1. Losowo wybierz z gazety, książki lub dokumentu słowo i bez zastanowienia zacznij o nim opowiadać. Snuj opowieść, którą chciałbyś zainteresować innych, jeżeli niewiele wiesz na dany temat – improwizuj! Mów jak najpłynniej, obrazowo, moduluj głos. Poczuj się jak podczas wystąpienia teatralnego. To może być całkiem niezła zabawa!

2. Wykorzystuj każdą okazję do ćwiczeń! Jeżeli jesteś na spotkaniu ze znajomymi, opowiadaj im o swoich historiach tak, jakbyś był w trakcie wystąpienia! Trenuj, ile tylko się da! To zmniejsza tremę podczas oficjalnych wystąpień.

Źródło: pexels.com

3. Czytaj na głos bajki dla dzieci. Moduluj głos, ściszaj go, podnoś, udawaj różne bestie i dobre wróżki – wczuj się w każdą rolę. Bądź jak najbardziej przekonujący! Nie lubisz bajek? Nie ma sprawy! Wybierz historię, którą chcesz opowiedzieć, i opowiadaj ją, odgrywając różne role. Zostań komentatorem sportowym, narratorem powieści grozy, mów, jakbyś był znudzony lub jakbyś informował kogoś, że właśnie wygrałeś miliony.

Im częściej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będzie szło Ci każde kolejne prezentowanie. Regularne treningi poprawią też Twoją codzienną komunikację. Ćwiczenia, które opisałam, zajmują niewiele czasu, a gdy już zobaczysz ich efekty, na pewno niektóre z nich na stałe wpiszesz w swój plan dnia. Bo przecież praktyka czyni mówcę! ?

Koniecznie przeczytaj pozostałe części cyklu #prezentujdobrze:

cz. I – Pięć wskazówek dla marketerów, jak przygotować się do poprowadzenia prezentacji

cz. II – Skuteczna prezentacja multimedialna – 7 zasad dla marketerów i nie tylko

cz. III – Jak rozpocząć prezentację, by ludzie Cię słuchali – 5 prostych sposobów

cz. V – Nie jesteś sam, czyli jak utrzymać kontakt z odbiorcami podczas prezentacji biznesowych